Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, "5 kattan fazla yapı yapılmayacak"

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Elbistan’da yatay mimariye geçildiğini belirterek, 5 kattan fazla yapı yapılmayacağını söyledi.

  Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, "5 kattan fazla yapı yapılmayacak"
  09 Ocak 2024 - 17:38 - Güncelleme: 09 Ocak 2024 - 17:44
  6 Şubat tarihinde yaşanan ve Elbistan’da büyük yıkıma sebep olan deprem sonrası ilçede yüksek katlara izin verilmeyecek. Özellikle 10 katın üstünde bulunan birçok bina yıkılmamış olsa da ya orta hasar aldı veya ağır hasarlı hale geldi.

  Başkan Mehmet Gürbüz’de yeni imar planında yüksek katlı binaların olmadığını ifade ederek, “Vatandaşımızın can güvenliği bizim için her şeyden önemli” dedi.
  Yeni ruhsat başvurularının tamamının değerlendirildiğini, ruhsat isteyip alamayan hiçbir vatandaşın olmadığı vurgulayan Başkan Gürbüz, “6 Şubat tarihi bizim için bir milat oldu. Bu tarihten sonra yapılan yeni ruhsat başvurularını titizlikle inceleyip asla yüksek kat vermeme kararı aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda yatay mimariye
  geçtik. Yeni ruhsat talebinde bulunan vatandaşlarımızla görüşüyoruz, mikro bölgelerine uygun yapı ruhsatlarını veriyoruz. Yani ruhsat isteyip de ruhsat alamayan Elbistan'da hiç kimse yok. Ama şuna dikkat ediyoruz Daha önce, 10 kat, 15 kat, 16 kat hatta 17 kat yapılar vardı. Depremde çok büyük hasar aldı, bir kısmı yıkıldı. Yeni imar planda zemin artı 5’i geçen bir yapımız yok.

  Anayasal hak, daha önce alınan ruhsat yapıları devam edecek

  Sağlam zeminlerde daha önceden yapılmış ya da ruhsatı verilmiş 8 katlı yapılar var. Ruhsat almış, inşaat halinde veya natamam diyebileceğimiz yer. Yani inşaatı tamamlanmamış yarım binalar var. Bunlar inşaatlarını tamamlayabilir. Çünkü bu anayasal bir haktır. Dolayısıyla o hakların iptali söz konusu değil onları tamamlayacaklar.
   
  Bu haber 647 defa okunmuştur.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum