IM-1 Ay Keşfinden Dünya'nın Büyüleyici Görüntüleri Paylaşıldı!

SpaceX'in Intuitive Machines şirketinin Odysseus uzay gemisini Ay'a gönderdiği keşif kapsamında Dünya'nın büyüleyici görüntüleri paylaşıldı. SpaceX, Intuitive Machines'in Odysseus uzay gemisi geçtiğimiz Perşembe günü Ay'a doğru başarıyla fırlattıktan kısa bir süre sonra, Odysseus uzay gemisi Dünya'nın bazı büyüleyici görüntülerini çekti. Teksas merkezli Intuitive Machines, geçtiğimiz gün sosyal medyada görüntülerden dördünü paylaştı. Paylaşılan görüntüler arasından ilki, SpaceX'in Falcon 9 roketinin ikinci aşamasının uzay gemisi ayrıldıktan bir süre sonraki düşüşünü bile gösteriyor.

  IM-1 Ay Keşfinden Dünya'nın Büyüleyici Görüntüleri Paylaşıldı!
  20 Şubat 2024 - 09:44 - Güncelleme: 20 Şubat 2024 - 10:14

  Intuitive Machines, ekibinin iniş aracının geniş ve dar görüş alanlı kameralarını "SpaceX'in ikinci aşamasından ayrıldıktan 100 saniye sonra başlayarak iki saat boyunca her beş dakikada bir beş adet görüntü çekecek şekilde" programladığını söyledi. Şirket toplanan tüm görüntüler arasından kayda değer bulduğu dört tanesini seçti ve sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

  Intuitive Machines göreve dair bir güncelleme de gerçekleştirdi ve IM-1 görevi kapsamında Perşembe günü gerçekleşmesi planlanan bir iniş için Ay'a doğru ilerlerken Odysseus'un "mükemmel durumda olmaya devam ettiğini" söyledi.

  Intuitive Machines, Odysseus ile başarılı bir yumuşak iniş gerçekleştirmeyi başarırsa bu başarıyı elde eden ilk özel şirket olacak. Bu aynı zamanda 1972'deki son Apollo görevinden bu yana bir ABD uzay aracı tarafından Ay'a yapılan ilk yumuşak iniş olacak.

  Bu haber 446 defa okunmuştur.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum