Kalp hastalarının dikkat etmesi gereken 11 kural! Özellikle sıcak havalara dikkat....

Sıcak havaların yol açtığı terleme ve derinin sıcaklığı vücuda eşit dağıtma çabası kalp hızını arttırıyor ve kan basıncını düşürüyor. Aşırı sıcaklarda vücut ısısının artışı sıvı kaybını da beraberinde getiriyor. Kalp sağlığı için uygun önlemler alınırsa kalp rahatsızlığı bulunan kişiler, yaz mevsimi ve tatilin keyfini çıkarabiliyor. Kalp hastalarının dikkat etmesi gereken 11 kuralı uzmanı sıraladı

  Kalp hastalarının dikkat etmesi gereken 11 kural! Özellikle sıcak havalara dikkat....
  27 Haziran 2023 - 12:36

  Sıcak havalarda kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken noktaları anlatan Uz. Dr. Nuri Cömert, hastaların dikkat etmesi gereken 11 kural hakkında uyarılarda bulundu.

   
  Sıcak havaların yol açtığı terleme ve derinin sıcaklığı vücuda eşit dağıtma çabası kalp hızını arttırıyor ve kan basıncını düşürüyor. Aşırı sıcaklarda vücut ısısının artışı sıvı kaybını da beraberinde getiriyor.

  Yaz mevsiminin getirdiği sıcak hava özellikle 50 yaş üzeri, aşırı kilolu ya da kalp hastalığı bulunan kişiler için taşımaları gereken ek bir yük anlamına geliyor. Bu yük, bilinen bir kalp hastalığı olan kişilerde belirtilerin kötüleşmesine neden olabiliyor. Kalp sağlığı için uygun önlemler alınırsa kalp rahatsızlığı bulunan kişiler, yaz mevsimi ve tatilin keyfini çıkarabiliyor. Uz. Dr. Nuri Cömert, sıcak havalarda kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken noktaları anlattı.
   

  Yaz sıcakları her insan için problem oluşturabileceğini belirten Uz. Dr. Nuri Cömert, “Kalp; özellikle 50 yaş üzeri, aşırı kilolu ve kalp rahatsızlığı bulunan kişiler için tehlikeli olan sıcak havalarda normal vücut sıcaklığını korumak için çalışır. Terleme ve derinin sıcaklığı vücuda eşit dağıtma çabası temel olarak bunu sağlar.

  Bu çaba kalp hızını artırır ve kan basıncının düşmesine neden olarak kardiyovasküler sisteme ( kalp ve damar sistemi) ek bir yük bindirir. Bu yük bilinen kalp hastalığı olan kişilerde belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir.

  Örnek olarak kalp damar hastalığı olan bir insanda göğüs ağrısı başlayabilir ya da kalp yetersizliği olan birinde nefes darlığı gelişebilir veya artabilir. Gün içinde sıcaklıktaki büyük değişiklikler de kalp krizlerinin aniden artmasına neden olabilir” dedi.

  Uz. Dr. Nuri Cömert, kalp hastalarının dikkat etmesi gereken 11 kural hakkında şu uyarılarda bulundu:

  Kalp hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların etkileri sıcak havalarda değişebilir.

  Havaların ısınmasıyla birlikte kalp hastalığı olan kişilerin ilaç tedavisini doktoruna danışarak düzenlemesi gerekir.

  Doktorunuza danışmadan herhangi bir kalp ilacınızı kesmeyin ya da dozu değiştirmeyin. Bol miktarda meyve, sebze ve diğer yüksek lifli yiyecekleri içeren beslenme planı uygulayın.


  Bu haber 178 defa okunmuştur.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum