PANDEMİ BİZE YARADI, TÜRKİYE DÜNYANIN ODAK NOKTASI OLDU

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu, geçtiğimiz yılı 12,4 milyar dolarla tamamlayan sektörünün ihracatını ilk etapta 16 proje ile 20 milyar dolara çıkarmak istediklerini ve bunun için de e-ihracat, dijitalleşme ve katma değerli projeleri en ön sıraya alacaklarını söyledi.

PANDEMİ BİZE YARADI, TÜRKİYE DÜNYANIN ODAK NOKTASI OLDU
15 Nisan 2022 - 12:12

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkan Adayı Çetin Tecdelioğlu, geçtiğimiz yılı 12,4 milyar dolarla tamamlayan sektörünün ihracatını ilk etapta 16 proje ile 20 milyar dolara çıkarmak istediklerini ve bunun için de e-ihracat, dijitalleşme ve katma değerli projeleri en ön sıraya alacaklarını söyledi. Türkiye’nin pandemi sonrası yakaladığı üretim avantajının özellikle KOBİ düzeyinde firmaların ihracatını artırmak için kullanılabileceğini belirten Tecdelioğlu, ihracatçılarla birlik arasında 7/24 açık olan bir ‘kırmızı iletişim hattı’ kuracaklarını kaydetti.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB) 28 Nisan’da yapılacak seçimlerinde başkan adayı olan Çetin Tecdelioğlu, yönetimde yer alacak isimlerle düzenlediği iftar yemeğinde basın mensuplarıyla buluştu ve projelerini anlatıp soruları yanıtladı.

PANDEMİ BİZE YARADI, TÜRKİYE DÜNYANIN ODAK NOKTASI OLDU

Pandemi süreciyle birlikte dünyadaki tedarik zincirinin kırılmasının Türkiye için çok önemli şans doğurduğunu belirten Tecdelioğlu, Türkiye’nin dünyanın odak noktası haline geldiğini söyledi. Sanayicilere kapasitelerinin üzerinde bir sipariş geldiğini ve yoğun bir şekilde çalıştıklarını aktaran Tecdelioğlu, gerekli kapasite artırım yatırımları yapıldığı takdirde Türkiye’nin toplam ihracatının iki üç yıl içinde 350 milyar dolara ulaşabileceğini ifade etti. Tecdelioğlu, özellikle makine, endüstri, otomotiv, inşaat malzemeleri ve beyaz eşyada Türkiye’nin bir çekim merkezi konumuna geldiğini ve tüm bu ortamı fırsata çevirmemiz gerektiğini belirtti.

Demir ve demir dışı sektörünün de ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunun altını çizen Tecdelioğlu, geçen yılı 12,4 milyar dolar ihracatla tamamlayan sektörün ilk etapta yıllık 20 milyar dolarlara ulaşabileceğini kaydetti. Tecdelioğlu, “Bu rakamın üzerine de çıkabiliriz. Yeter ki yeni projelerimiz ve hedeflerimiz geniş kitleler tarafından destek görsün. Pandemi sonrası arkamıza aldığımız rüzgarı 2-3 yıl yeni projelerle destekleyerek kapasite artırımlarına odaklanacağız.” dedi

İHRACATÇIYA 7/24 ULAŞABİLECEKLERİ ‘KIRMIZI İLETİŞİM HATTI’ GELİYOR

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin seçimli genel kuruluna aday olduklarını ve 6 aydır yoğun bir şekilde çalıştıklarını vurgulayan Tecdelioğlu, “Ben de 1000’in üzerinde kişi istihdam eden sanayici bir ailenin üçüncü kuşağıyım. Malatya, Hadımköy ve Çatalca’da fabrikalarımız var. Aylardır durmaksızın çalışıyoruz. İhracatçılar ‘4 yılda bir seçim zamanı gelip kapımızı çalmayın, her gün her saat arayın. Bizler de aradığımız zaman sizlere ulaşalım diyor. Biz de en önemli projelerimizden birisi olan ‘Kırmızı İletişim Hattı’ projesini bu kapsamda hayata geçireceğiz. İhracatçı 7/24 bize kolaylıkla ulaşabilecek ve çözüm noktasında yardımcı olacağız.” dedi

Bu haber 1503 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum