Makine ihracatında rekor!

Makine ihracatı ilk çeyrekte 6,1 milyar dolarla rekor kırdı. İlk çeyrekte toplam ihracatın yüzde 5'ten fazlası savaşa rağmen Rusya ve Ukrayna'ya yapılırken, Almanya ve ABD'ye 1 milyar doların üzerinde ürün gönderildi

  • Reklam
Makine ihracatında rekor!
14 Nisan 2022 - 15:05 - Güncelleme: 14 Nisan 2022 - 16:38

Türkiye'nin makine ihracatı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 artarak 6,1 milyar dolarla rekor kırdı.

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) verilerine göre, ilk çeyrekte toplam ihracatın yüzde 5'ten fazlası savaşa rağmen Rusya ve Ukrayna'ya yapıldı.
Ocak-mart döneminde Almanya ve ABD'ye 1 milyar doların üzerinde makine ihraç edilirken, İtalya'ya ihracat yüzde 20'den fazla arttı. Mısır, Hindistan, İsrail ve Azerbaycan pazarların hızlı büyüme yakalandı.Aylık ihracat ise martta 2,3 milyar dolara yaklaştı ve bu alanda tüm zamanların rekoru kırılmış durumda .

ÜRETİM KAPSSİTESİ 2 YILDA % 42 BÜYÜDÜ

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu  verilere ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere, uluslararası ilişkilerdeki dönemsel tüm gelişmelerin uzun vadeli sonuçlarını gözeterek bir dış ticaret stratejisi geliştirmenin öneminden bahsetti.
Dördüncü çeyrekteki duraklama nedeniyle AB makine sektörünün geçen yılı tahminlerin gerisinde kapattığını dile getiren Karavelioğlu, "Bizim makine üretimimiz 2021'de yüzde 32 artarken Almanya'da yüzde 6,4'te kalmıştı. Alman imalatçıların yüzde 85'i şimdi de Rusya-Ukrayna savaşını işleri için en büyük tehdit olarak görüyor. Tüm dünyada makine imalat sektörü savaşın etkilerini yaşıyor." dedi.

(Haber: Mukaddes Kenger)


Bu haber 1207 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum