Kulak Çınlamasının Altında Yatan 7 Sebep

Hepimiz zaman zaman kulak çınlaması, vızıltı veya şırıltı gibi sesler duymuşuzdur. Peki, kulak çınlaması neden olur, nereden geliyor bu sesler? Tıp dünyasında “tinnitus” olarak da bilinen kulak çınlaması, bazen basit bir durum olsa da bazen de bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu yüzden de kulak çınlaması tedavisi ve nedenleri gibi her detayı bilmekte fayda var.

  Kulak Çınlamasının Altında Yatan 7 Sebep
  06 Mart 2024 - 18:08
  Çoğu zaman dışarıdanmış gibi algıladığımız bu sesler aslında kulağımızın içinden gelir. Dışarıdan herhangi bir ses gelmeksizin kişinin kendi kulağında sesler duyması durumu oldukça yaygın bir durum.
  Hem geçici hem kalıcı olabilen kulak çınlaması, tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı da yaşanabilir. Çoğu zaman yanlış anlaşılan, yaşam kalitenizi bozabilecek kulak çınlaması nedenleri hakkında bilmeniz gerekenler bulunuyor.

  Kulak çınlaması nedir?

  Kulağınız çınladığı zaman “Biri beni anıyor.” gibi espriler yapsak da aslında bunun daha fazlası var. Yaygın bir sorun olan kulak çınlaması, insanların yaklaşık yüzde 15 ila 20’sini etkiliyor ve özellikle yetişkinlerde görülüyor. Bu tabii ki çocuklarda görülmeyeceği anlamına gelmiyor.

   

  Çınlama, uğultu, tıslama, cıvıltı, ıslık sesi ve diğer sesleri duyma hissi olarak tanımlanan kulak çınlaması, kimi zaman sürekli olabileceği gibi kimi zaman gürültülü ve aralıklı da olabilir. Arka plan gürültüsü düşük olduğunda genellikle daha kötü olur. Özellikle geceleri sessiz bir odada uyumaya çalışırken bunun farkına daha çok varabilirsiniz.

  Kulaklarda gürültüyü yaratan nedir?

  “Kulak çınlaması neden olur?” sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil ancak bazı teoriler var. Bunlardan biri de iç kulaktaki hasarın, sinirler tarafından beynimizin sesi işleyen kısımlarına taşıyan sinyalin değişmesi durumu.

  Diğer teori ise işitsel korteks ile diğer sinir devreleri arasındaki anormal etkileşimler. Dikkati ve duyguları kontrol eden işitsel korteks, beynin diğer bölümleri ile iletişim hâlindedir ve bazı çalışmalarda görülmüş ki kulak çınlaması yaşayan kişilerin bu işitsel olmayan beyin bölgelerinde bazı değişiklikler var.

  Kulak çınlamasının iki yaygın türü var: Subjektif ve objektif

  Yaygın olarak görülen tür subjektif kulak çınlaması. Sesleri yalnızca siz duyabilirsiniz. Nadir de olsa ses, kalp atışınıza uygun ritmik olarak titreşir. Eğer bunu doktor, stetoskopla duyuyorsa nesnel kulak çınlaması tanımı yapılır. Ancak bilim insanları, hâlen daha bunun nasıl olabildiğini anlamış değiller.

  Objektif kulak çınlaması ise nadir görülen bir durum. Atardamarlardan veya toplardamarlardan akan kanın ürettiği gürültü gibi kulağa yakın yapıların yarattığı gerçek gürültü temsil edilir. Diğer insanlar bazen o kişiye çok yakınsa çınlama seslerini duyabilir.

  Peki kulak çınlaması nedenleri nelerdir? Madde madde bakalım.

  • Yaşa bağlı işitme kaybı
  • Ses kirliliği
  • Kulak enfeksiyonları ve hastalıklar
  • Kulak kiri birikimi
  • Baş ve boyun travmaları
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Stres ve anksiyete

  Yaşa bağlı işitme kaybı (presbycusis)

  Yaş ilerledikçe, iç kulaktaki sinir hücrelerinin zarar görmesi sonucu işitme kaybı yaşanabilir. Bu durum, özellikle 60 yaş üstü bireylerde kulak çınlamasına neden olabilir.

  Ses kirliliği

  Uzun süreli yüksek ses seviyelerine maruz kalmak (konserlerde, kulüplerde veya iş yerinde) iç kulağa zarar verebilir.

  Kulak enfeksiyonları ve hastalıklar

  Orta kulak enfeksiyonları, Meniere hastalığı gibi kulak hastalıkları veya eustaki tüpünün işlev bozukluğu da tinnitusa yol açabilir.

  Kulak kiri birikimi

  Kulak kiri her ne kadar kulağımızı koruyan bir madde olsa da fazlası kulak kanalını kapatabilir ve ses dalgalarının iç kulağa ulaşmasını engelleyerek çınlamaya neden olabilir.

  Baş ve boyun travmaları

  Kafa ve boyun bölgesinde yaşanan travmalar; iç kulak yapısını, işitme sinirlerini veya beyinle ilgili bölgeleri etkileyerek kulak çınlamasına sebep olabilir.

  Bazı ilaçların yan etkileri

  Aspirin, bazı antibiyotikler ve kanser ilaçları gibi ilaçların yüksek dozları, kulak çınlamasını ortaya çıkarabilir.

  Stres ve anksiyete

  Psikolojik faktörler, özellikle stres ve anksiyete, kulak çınlamasının şiddetini ve sıklığını artırabilir.

  Bu nedenlerin her biri, kulak çınlamasının potansiyel tetikleyicileri olarak görülebilir. Ancak tinnitus genellikle birden fazla faktörün birleşimi sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle, kesin nedenin belirlenmesi ve uygun tedavi yönteminin seçilmesi için bir sağlık profesyoneline danışmak gerekir.


  Bu haber 194 defa okunmuştur.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum